Weekendhøjskole 2026
"Gode nyheder"
Fredag d. 5. september
AnnMari Max Hansen
Grundtvig - Lidenskab for Liv
Lørdag d. 6. september
Katarina Lewkovitch
Mirakler - om stigmata, spontane helbredelser og åbenbaringer
Charlotte Rørth
“Jeg mødte Jesus” – En personlig og universel fortælling
Iben Krogsdal
Sangtime
Søndag d. 7. september
Gudstjeneste v. Christina Holten Mølgaard
Lars AP
F****** Flink
Pris
Deltagelse i hele programmet fra d. 4. – 6. september koster 500 kr. pr. person inkl. mad, kaffe og kage, ekskl. drikkevarer.
Arrangementet med AnnMari Max Hansen fredag d. 4. september kl. 19 koster 100 kr. pr. person. KØB HER
Tilmelding!
Tilmelding sker via formularen nedenfor.
Sidste frist for tilmelding 15. august 2026 - tilmeldingen er bindende.
Programmet er med forbehold for ændringer og aflysninger.
Se hele programmet her
Fredag d. 5. september
Kl. 19 AnnMari Max Hansen
Grundtvig - Lidenskab for Liv
Skuespiller AnnMari Max Hansen har skabt en fortælle-/sangaften om Grundtvig og de kvinder i hans liv, som førte ham ind i eksistensen, bl.a. Constance Leth, Lise Blicher, Marie Toft m.fl. – også for at fremhæve den sensuelle og lidenskabelige del af Grundtvig, hans passion for det levede liv, hans kampe, rystelser/nedbrud, troen, glæden, sangen og især fællesskabet.
Gennem fortælling, oplæsning, sang og fællessang sætter AnnMari Max Hansen lys på Grundtvigs kvinder og poesi. Musikken er nykomponeret af Jan Overgaard, der medvirker som pianist.
Lørdag d. 6. september
Kl. 9 Morgensang og morgenmad
Kl. 10 Katarina Lewkovitch
Mirakler - om stigmata, spontane helbredelser og åbenbaringer
I dette foredrag åbner forfatter og radiovært, Katarina Lewkovitch, døren på klem til et fascinerende univers af mirakuløse fænomener inden for den katolske verden. Nadverbrød, der forvandles til menneskekød i munden, træer, der gror ud af kirkebygninger uden rødder, svulster, der uforklarligt forsvinder fra det ene øjeblik til det andet, afdøde helgener, hvis kroppe ikke forgår, og spontant blødende sår i håndfladerne, der ikke danner skorper eller inficeres, men udskiller liflig blomsterduft.
Men hvornår kaldes noget et mirakel? Og hvordan arbejder Vatikanets ”mirakelkommission”, når de skal vurdere ægtheden af et mirakel forud for en helgenkåring?
Vi skal bl.a. høre om den italienske kapucinermunk, Pater Pio, en af det 20. århundredes største helgener, kendt for sine stigmata, bilokationer (evnen til at være flere steder på samme tid) og mirakuløse helbredelser.
Kl. 12 Frokost
Kl. 14 Charlotte Rørth
Jeg mødte Jesus – En personlig og universel fortælling
Charlotte Rørth fik sit store gennembrud med bogen Jeg mødte Jesus, hvor hun ærligt beskriver sin uventede, spirituelle oplevelse. Historien skabte overskrifter i både Danmark og udlandet og blev en katalysator for en ny offentlig samtale om tro og eksistentielle oplevelser.
Bogen har solgt over 100.000 eksemplarer og er oversat til flere sprog. Den har inspireret tv-programmer, podcasts og foredrag, hvor Charlotte deler sine erfaringer og inviterer publikum til at se spiritualitet som en naturlig del af det moderne menneskeliv.
I foredraget fortæller hun om mødet, om tvivlen og om den rejse, oplevelsen satte i gang - en rejse fra journalistisk skepsis til åbenhed over for det uforklarlige.
Kl. 15.30 Kaffepause
Kl. 16 Iben Krogsdal
Sangtime
En unik indsigt i arbejdet med at fortolke og genfortælle bibelske salmer i en moderne kontekst, som berører evigt aktuelle livstemaer.
Tro er, at virkeligheden aldrig kun er den virkelighed, vi ser. Iben Krogsdal er forfatter, salmedigter og skribent. Gennem de seneste år har hun især skrevet salmedigte, salmer, noveller, korværker og koncertfortællinger. Hun holder ofte foredrag ud fra sine bøger, ligesom mange af hendes sange og salmer findes i de store salmebogstillæg og i Højskolesangbogen.
Kl. 18 Festmiddag
Kl. 19.30 Aftensang i kirken
Kl. 20 Tak for i dag og på gensyn i morgen
Søndag d. 7. september
Kl. 10 Gudstjeneste
Kl. 11 Frokost
Kl. 12 Lars AP
F****** Flink
Lars tror på, at vi skal op af stolene, hvis vi – nogle af verdens lykkeligste – også skal blive verdens flinkeste. Er det et blåøjet mål? Ja! Men det er da også de vilde mål, vi skal stile efter. Det rykker ved ens grænser. Men det er også super sjovt!
Kl. 14 Tak for i år – på gensyn!